Jak oznakowane są szlaki turystyczne?
Szlaki turystyczne znaczy się kolorem czarnym, czerwonym, zielonym, niebieskim i żółtym. Kolory te nie odpowiadają stopniu trudności szlaku, służą jedynie identyfikacji obranej trasy i zapewniają turyście bezpieczne jej przebycie.
Jeśli warunki terenowe nie pozwalają na umieszczenie znaku, nie znajdziemy go jedynie na bardzo krótkim odcinku, mimo to przed każdą wyprawą radzimy zapoznać się z przebiegiem wybranych tras i zabrać ze sobą mapę lub przewodnik, gdzie została ona naniesiona.
Na początkowych i końcowych odcinkach szlaków, a także na rozdrożach spotkamy ponadto kierunkowskazy z nazwą punktu docelowego i orientacyjnym czasem dotarcia do niego.
Zimą stosujemy się do tych samych znaków, co w reszcie sezonu. Ze względu na śnieg, możemy mieć trudności z odnalezieniem ich, a dodatkowe oznakowanie występuje bardzo rzadko (szczególnie w przypadku szlaków znajdujących się powyżej granicy lasu).
Można jednak przyjąć, że jeśli oznakowany szlak turystyczny jest otwarty, to możliwy jest do przejścia także zimą, ale należy mieć na uwadze że nie należy wybierać się zimą bez odpowiedniego przygotowania fizycznego oraz sprzętowego. Wymagane jest zawsze posiadanie raków do butów oraz jeśli temperatura jest bardzo niska: ogrzewacza do rąk. Czasem ze względu na trudne warunki zimowe całe szlaki bądź ich odcinki są zamykane. Zamknięcia oznakowane są tablicami w terenie. Mimo że przemierzaliśmy taki szlak nie raz w dobrych warunkach pogodowych i wydaje nam się, że znamy go bardzo dobrze, nie lekceważmy zamknięć. Zbagatelizowanie takiej informacji nawet przez doświadczonego turystę grozi utratą życia.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Góry - informacje praktyczne